Sunday, 4 May 2014

Format RPH KSSR Terbaharu Bahasa Melayu

Rancangan Pengajaran Harian KSSR

Tarikh /Hari       : 13 September 2012
Tahun               : 3 Kemboja
Bil Murid           : 34 orang
Masa                : 8.10 – 9.10 pagi
Mata Pelajaran  : Bahasa Malaysia

Tema                : Pertanian

Tajuk                : Buah Seribu Khasiat

STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
2.2  Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.1 Membaca dan memahami perkataan  berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif:          

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

      i.              i,  Membaca kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul.

     ii.        ii.  Menyenaraikan lima daripada lapan perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran berdasarkan            petikan.


Sistem Bahasa
·            Tatabahasa : kata berimbuhan
·            Kosa kata : semai, baja, biji benih

Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum

·         Ilmu          : Moral, Sains
·         Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat
·         Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran
·      Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
·         Kreativiti : Mencipta resepi masakan daripada buah-buahan

Strategi

·         Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman
·         Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis
  • Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang mencipta resepi
·         Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat dengan buah-buahan 

Bahan bantu mengajar



Jenis
Bilangan
1
Komputer riba
1
2
LCD
1
3
Gambar buah-buahan tempatan
10
4
Bahan Maujud – buah mangga, rambutan
1
6
Kad Arahan
1
7
Lembaran kerja pemulihan
5
8
Teks petikan
1
9
Borang rekod penilaian
      i.        Pemerhatian mengecam kata kerja
     ii.        Kuiz kata kerja melalui teks

1
1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa makan buah-buahan tempatan.

            Isi pelajaran
Langkah dan Aktiviti
Catatan



Soalan

     1.    Meneka bau?

     2.    Tempoyak dibuat           daripada apa?



 Jangkaan jawapan

o  Bau durian
o  Buah durian
o  Raja segala buah

Ciri
Fizikal : bulat, berduri keras
Deria : boleh dipegang
            boleh dilihat, boleh dihidu


Perkaitan objek dengan tajuk dan isi pelajaran.


Set Induksi (5 minit)

·         Guru membawa tempoyak ke dalam kelas.
·         Guru meminta respons  daripada murid dengan bertanyakan  bau yang dihidu.
·         Murid akan memberikan respons dengan menyebut beberapa nama buah-buahan.
·         Guru meneruskan soal jawab dengan untuk mengaitkan jawapan muriud dengan tajuk yang hendak diajar.






BBB
·         Bahan maujud

KB
·         Menghubung kait

BCB
·         Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual
·         Menghubungkait kan dengan pengalaman
·         dalam kehidupan
Petikan “Buah-buahanTempatan Buah Istimewa”

Buah-buahan tempatan yang terdapat di Malaysia terdiri daripada pelbagai jenis, antaranya buah durian, manggis, ciku, nangka, cempedak, rambutan... 

Langkah 1 (15 minit)

Aktiviti

·         Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.

·         Guru mengedarkan murid petikan teks “Buah-buahanTempatan Buah Istimewa”.

·         Guru menyuruh murid membaca senyap teks.

·         Guru membaca  teks terlebih dahulu dengan nada dan intonasi yang betul.

·         Murid membaca teks secara bergilir-gilir dengan sebutan dan intonasi yang betul.

BBB
·         petikan teks
·          lembaran kerja
·          LCD
·          Laptop
·          Muzik
KB
·         Menjana minda
Teknik
·         Pemerhatian
·         Tunjuk cara

KP
·            Intrapersonal
·            Verbal linguistik


Nilai Murni
·            Bekerjasama

Lagu “Buah-buahan Tempatan”

Buah duku dan rambutan
sangat enak dimakan
disukai oleh semua orang

buah nangka dan durian
sangat lazat dijamah
untuk raikan rakan taulan

buah manggis dan pisang
banyak ditanam di kebun
menjadi perhatian pelancong

Langkah 2 ( 15 minit)

Aktiviti

·      Guru mengedarkan seni kata lagu.

·      Murid-murid diminta menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi imbuhan awalan.

·      Murid-murid diminta menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi imbuhan akhiran.

·      Murid-murid membaca lirik lagu secara kelas, kumpulan dan individu.

·      Murid dan guru menyanyikan lagu sambil melakukan gerak kreatif yang sesuai dengan maksud lagu.

BBB
·            Lirik lagu

Pendekatan
·         Induktif

Teknik
·         Nyanyian
·         Penyoalan

KP
·            Intrapersonal
·            Verbal linguistik

Nilai Murni
·            Kebersihan fizikal dan mental
PAS
·            Bertanggungjawab

Penilaian objektif
·            Pemerhatian


Pentaksiran

 Menyusun dan membaca ayat resepi masakan daripada buah-buahan secara berturutan


Langkah 3 ( 25 minit)

Aktiviti 1

1.    Guru mempamerkan ayat yang mengandungi langkah membuat kek buah.
2.   Murid diagihkan kepada beberapa    kumpulan.
ü  Murid dikehendaki menyusun dan membaca langkah membuat kek buah secara berturutan mengikut kumpulan.

ü  Satu set kad perkataan setiap langkah membuat kek buah diberikan kepada setiap kumpulan.
ü  Setiap orang ahli mendapat satu kad perkataan.
ü  Murid diminta menampal kad perkataan pada papan putih setiap langkah dan membacakan ayat tersebut.

ü  Pemenang pertama, kedua dan ketiga ditentukan berdasarkan jumlah markah.

Aktiviti ii

Pengayaan

1.     Murid mengeja dan menyebut perkataan  yang ditunjukkan melalui lembaran kerja.

2.     Murid memadankan perkataan untuk membentuk frasa yang bermakna.

3.    Murid membaca frasa yang telah dibina.

Pemulihan

1.       Murid menyebut suku kata yang ditunjukkan.

2.    Murid menggabungkan suku kata menjadi perkataan dan mengeja serta menyebut perkataan tersebut.



BBB
·         Gambar kek buah
·         Kad ayat
·         Borang penilaian











KP
·   Verbal Linguistik
·   Intrapersonal


Penilaian objektif
Pemerhatian (berdasarkan lembaran kerja)









Kognitif

Rumusan isi pelajaran
-       Membaca dengan intonasi dan sebutan yang betul.


Sosial :

-       Pujian atas usaha dan kejayaan.
Penutup
5 minit
  • Murid diminta menyanyi lagu “Buah-buahan Tempatan”.

  • Guru memberi pujian atas sikap murid yang suka makan buah-buahan untuk menjaga kesihatan.
BBB
·      LCD
·      Skrin
·      Lirik lagu
KB
·      Merumus
Nilai
·         Kebersihan
·         Kesyukuran
PAS
·         bertanggungjawab
KP:
·      Verbal linguistik
·      Intrapersonal

No comments:

Post a Comment